Haber Asansörü Yasemin Bulut Özel Röportajı

“Asansörde Topuk Sesleri” isimli bir sosyal gruptan 10 ay gibi kısa bir sürede, sektör yararına faaliyetler sürdüren bir derneğe dönüşen oluşumun mimarlarından AYSKAD Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Bulut, ASFED ve ANASDER ile Ankara’da yapılan toplantının ardından Haber Asansörü’ne konuşarak; derneğin hedeflerini ve nasıl bir yol haritası belirlediklerini anlattı.

“AYSKAD, DÜNYADA KADIN EKONOMİSİNE KARŞI BAŞLAYAN YÖNELİMİN BİR YANSIMASI OLARAK KURULDU”

Tam adı; Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş kadınları Derneği olan AYSKAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bulut sözlerine; kendilerine sıkça sorulan “sektörde pek çok dernek varken neden bir kadın derneği kurdunuz”, sorusunu cevaplayarak başladı.

YASEMİN BULUT: Dünyada kadın emeğine karşı başlayan yönelmenin bir sonucu olarak, artık ülkemizde de kadınlar her alanda etkin görevler üstlenmeye başladılar. Kadın iş gücünün değer görmesinin bir yansıması olarak, biz de sektöre emek veren kadınlarla bir araya gelerek önce, “Asansörde Topuk Sesleri“ grubunu kurduk. Sonra da grubun beraberlik ve dayanışma temelinde oluşan gücünü, sektörümüzün gelişimine katkı sağlayacak bir toplumsal değere dönüş¬türmek için birbirine inanan 28 yürekli kadınla AYSKAD’ı kurduk.

AYSKAD’IN KURULUŞ AMAÇLARI NELER?

AYSKAD’ın kurucusu 28 yürekli kadınla yola çıktıklarını ifade eden Yasemin Bulut; kuruluş amaçlarını şöyle açıkladı: “Kuruluş amaçlarımızı; var olan kadın iş gücünü görünür kılarak, sektörde daha fazla kadının istihdam edilmesini sağlamak, kadın bakış açısıyla geliştireceğimiz projelerle yerli asansörlerimizin kaliteli ve güvenli olduğuna dair toplumsal bilinçlendirme oluşturmak ve tabi ki olmazsa olmazımız nitelikli ara eleman yetiştiren meslek liselerimizi destekleyici çalışmalar yapmak, diye sıralayabiliriz.”