ELEVATOR WORLD Turkey – AYSKAD’dan Bölgesel Mesleki Eğitim Seferberliği

4 Şubat 2018 tarihinde 28 kadın kurucu üye ile kurulan AYSKAD, ilk olarak Eğitim komisyonu bünyesinde faaliyete geçirdiği AYSKAD Akademi ile ilk projesine de start verdi. Bu kapsamda “Bölgesel Mesleki Eğitim Seferberliği” adını verdiği proje ile Ege Bölgesi’nin köklü meslek liselerinden Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ihtiyaçları giderilecek.

Protokol kapsamında uygulama atölyelerinin son teknolojiye uygun ürünlerle donatılması, müfredat programının yeni yönetmeliklere göre güncellenmesi ve eğitimcilerin teorik ve pratik olarak eğitimlerinin verilmesi sağlanacak. Ayrıca 2018-2019 eğitim-öğretim sezonunda asansör bölümünde eğitim alacak 34 öğrenciye ve ebeveynlerine sektörel tanıtımlar da gerçekleştirilecek.

Okullardan gelen talepler doğrultusunda bölgesel dernekler ve sektörün öncü firmalarının desteği ile hayata geçirilen projenin koordinatörlüğünü AYSKAD Eğitim Komisyonu Başkanı Gülgün Gülol üstleniyor.

Konuyla ilgili AYSKAD Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Bulut tarafından yapılan açıklamada, “Sektörümüzde, okul-sanayi iş birliği modelinin bir sivil toplum kuruluşu ile hayata geçiriliyor olması bir ilk olacaktır. AYSKAD olarak sektörümüzün sürdürülebilir kalkınması için en temel prensibin mesleki eğitimi desteklemek olduğuna inanıyoruz. Bu temel prensip için tüm derneklerimizi ve öncü firmalarımızı duyarlı olmaya ve projeyi desteklemeye davet ediyoruz. Sektörümüzün yarınlarına köprü olacak eğitim çalışmalarımızı, bugün olduğu gibi bundan sonra da dayanışma ve bütünlük içinde oluşturacağımız güç birlikleri ile tüm Türkiye’ de bölgesel olarak hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.” denildi.

Gelecek yıl okul ve öğrenci sayısının arttırılması hedeflenen projenin imza törenine Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İsmail Çam, Müdür başyardımcısı Ertuğrul Bağuç, Elektromekanik Taşıyıcılar Bölüm şefi Muzaffer Belci ve Tesisat Teknolojileri Alan Öğretmeni Fevzi Balkan katıldı.