‘asansoral.com’ Proje Sorumlusu Yasemin Bulut

Yasemin Hanım, ‘asansoral.com’un kuruluş amacı nedir? Neden böyle bir site kurmaya ihtiyaç duydunuz?

‘asansoral.com’, Casadoor Asansör San.Tic.Ltd.Şti.’nin e-ticaret markasıdır. Hızla gelişen e-ticaret ortamında bir marka yaratarak, sektörel alışverişi canlandırmak istedik. Son kullanıcıyı üzmeye cek kalite ve standarttaki marka ürünleri, alternatif bir satış yoluyla sunabilmek amacındayız. ‘asansoral.com’ sektörde; yüzde 100 güvenlik sağlayan, SSL güvenlik sertifikasına sahip ilk online alışveriş sitesi olma özelliğini taşıyor. Burada güvenlik kısmına özellikle vurgu yapmak istiyorum. Üye bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, e-posta güvenliği ve kredi kartı güvenliği, 128bit SSL (Secure Sockets Layer) protokolü ile güvenlik altına alınmıştır. Sitemizde bir e-ticaret sitesinde olması gereken “Mesafeli Satış Sözleşmesi, Garanti Şartları, İade Şartları ve Teslimat Şartları” ile ilgili anlaşmalarımızın tamamı mevcuttur. Kullandığımız e-ticaret sistem sağlayıcımız aynı zamanda Halk Bankası, Garanti Bankası ve Finansbank sana pos desteği vermektedir. Bütün bu çalışmalar, yüzde yüz güvenli e-ticaretin olması gereken segmentleridir. Bu nedenle herkes ‘asanso- ral.com’ dan rahatlıkla alışveriş yapabilir. Bahsi geçen anlaşmaların tam metinlerini sitemizden de inceleyebilirsiniz.

‘asansoral.com’ dört aylık bir proje olmasına rağmen, 900’ü inşaat sektöründen olmak üzere toplamda 2 bine yakın üyeye ulaşmış durumda. Üye olan veya olmayan herkes sitemizden rahatlıkla alışveriş yapabilir. Özel ölçülü ve tasarım gerektiren ürünler dışında kesinlikle stoklu çalışıyoruz. Müşterilerimize mailling yolu ile ulaşıyoruz. Ayrıca ‘facebook ve twitter’ sayfalarımız da var. Üyelerimiz için hazırlanan kampanyalarımız aylık, haftalık, hatta saatlik bile olabiliyor. Örneğin stokta 3 adet kalmış olan bir ürün yüzde 60-70 oranında indirimle satışa çıkabiliyor. Ve bu ürün çok çabuk satılıyor. Dediğim gibi, üye olan takipçilerimiz bu kampanyalar hakkında daha erken bilgi sahibi olduklarından avantajlı alışverişin keyfini çıkarıyorlar.

Bir sanal alışverişin yolculuğu nasıl oluyor, açabilir misiniz?

 Tabi, öncelikle ‘www.asansoral.com’ sitesi tuşlanıyor.!! Şaka bir yana, son kullanıcı; bu montör olabilir, müteahhit olabilir veya bir site yöneticisi olabilir, ürünleri inceleyip sepete ekliyor. Sipariş sonu dediği anda karşısına çıkan ödeme şekillerinden kendisine uygun olanı seçiyor. Sipariş ödeme anından itibaren ürünün kargoya teslimine kadar olan tüm süreçler müşteriye mail yolu ile ulaştırılıyor. İstanbul içi sevkiyatlar kendi araçlarımızla üç gün içinde belirtilen adreslere tarafımızdan teslim ediliyor. Türkiye genelinde ambar ve kargo sevkiyatlarıyla 7 gün içinde teslimat yapılıyor.

Müşterilerimize her geçen gün daha farklı ve yeni seçenekler sunma çabasındayız. Sitemizden alışveriş yapmanın ayrıcalıklarını alışveriş yaptıkça daha çok farkına varacaklar. Üyelerimize sunduğumuz hediye çeklerinin miktarları alışveriş yapıldıkça yükseliyor. Kişiye özel iskonto oranları ve hediye çeklerinin yanı sıra, ücretsiz kargo seçeneği için kargo firmalarıyla anlaşma aşamasındayız.

Üyelerimize sunduğumuz bir diğer hizmet ise ücretsiz proje desteği. Bu destek montör firmalar için büyük kolaylık sağlıyor. İster lift designer, isterlerse autocad ortamında verdikleri ölçüler doğrultusunda ücretsiz olarak projelendirme yapıyoruz. Ayrıca mesai saatleri içinde aradıklarında bilgi alabilecekleri teknik destek hattımız da mevcut. Sık sorulan sorular bölümümüzde, destek hattımıza gelen sorulardan yola çıkarak sektörel bilgiler de veriyoruz. Biz, e ticaret konusunda deneyimli bir ekiple çalışıyoruz. Ürünlerin seçimi, görsel yerleşimleri ve fiyat analizleri, depolanması ve anında sevk edilmesi, satış öncesi bilgilendirme, satış ve satış sonrası destek birimlerimizle tam anlamıyla profesyonel bir ekiple çalışıyoruz.

Yasemin Hanım, Türkiye’de hızla ilerleyen fakat sektörümüzün yabancı olduğu bir konuda hizmet vermektesiniz. Peki, sektörümüzün ‘asansoral.com’a yaklaşımı nasıl oldu?

Bu çalışma, benim iki yıl önce tasarladığım bir projeydi aslında. Alt yapısının oluşturulması ve sektörün buna hazır olması gerekiyordu. Sektörden aldığım geri dönüşler doğru yolda olduğumun bir göstergesi oldu. Sitemizde olmayan tedarikçi firmaların, “Sitede biz niye yokuz? Bizim ürünlerin resimleri güzel çıkmamış, yeni resim gönderelim.” demeleri, aynı zamanda meslektaşlarımızın bizleri arayarak; “Sektörün böyle bir siteye ihtiyacı vardı. Çok güzel olmuş, elinize sağlık.” demeleri, beni çok gururlandırıyor. Buradan beni destekleyen herkese teşekkür etmek isterim. Herkesin fikri benim için önemli. Menfi veya müspet bir kritik yapılıyor olması bile, üretilen her ne ise; fikir, ürün, sistem, proje, dikkat çekmiş demektir. Bu da benim için başarının ilk adımıdır.

Yasemin Hanım, biz sizi yakından tanıyoruz, fakat sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Yasemin Bulut, 2005 yılında eş kontenjanından sektöre girmiş bir kadın girişimcidir. Materyali ne olursa olsun, üretmeyi seven bir girişimciyim. Undan pasta yapmak da, sacdan kapı imal etmek de, yeni fikirler üretmek de bana aynı mutluluğu veriyor. Yenilikleri ve eklentileri seviyorum. Bileşenleri bakımından çok zengin olan asansör sektörü, aynı zamanda yeniliklere çok açık bir sektör. Bu da benim yeni fikirler üretmemde, farklı tasarımlar ile manevra yapabilmemde kabiliyetimi arttırıyor. Örneğin; ‘asansoral.com’u hayata geçirirken ortaya çıkan eksiklikler, yaşanılan sorunlar, bende yeni fikirler oluşmasına neden oldu. Benim için sorun demek, o sorunu ortadan kaldıracak yeni çözümler, yeni projeler üretmek demektir. Bununla ilgili çözümleri de önümüzdeki günlerde hayata geçireceğim.

Sorunlar demişken, biraz da sektörümüz hakkında konuşalım. Asansör sektörünün sorunları hakkında görüşleriniz nelerdir?

 Sektörle tanıştığım andan bugüne bir değerlendirme yapmam gerekirse; yaşayarak gördüm ki, çok klişe bir cümle olacak ama, gerçekten eğitim şart. Bu sektörün; tam donanımlı, teknik bilgiye sahip, mavi yakalılara ihtiyacı var. Teknik destek hattımıza gelen telefonlardan bir çoğunda; “İşini iyi yapan montör firma önerir misiniz?” diyorlar. Ay geçmiyor ki bir asansör kazası duymayalım. Tedbirsizlik, dikkatsizlikte var ama kötü malzeme ve montaj hataları had safhada. Yine klişe bir cümle olacak ama “Her şeyi devletten beklememek gerekir.” STK’ların, meslek örgütlerimizin eğitim konusuna acilen çözüm bulmaları gerekiyor. Herkes elini taşın altına koymalı. Herkesin bu konuda bir düşüncesi, işe yarayacak fikri mutlaka vardır. Yeter ki asıl sorunun eğitimsizlik olduğunu kavrayalım.

Sektördeki gelişmeleri takip ediyor musunuz, düşünceleriniz nelerdir?

Dediğim gibi asansör sektörü, kendi lokal sorunları olan büyük bir sektör. Bu sorunların da, yine içimizde oluşturulan yeni platformla aşacağımıza inanıyorum. Böyle büyük bir sektörde, farklı seslerin olması, tabi ki çok doğal. Önemli olan bu seslerden güzel bir koro oluşturabilmekte. Bu gün sektör öncülerinin ortak paydada buluşması demek, Türk asansör sektörünün dünya piyasalarında vizyon kazanması demektir. Her geçen gün büyümekte olan sektör, böyle bir rüzgarı arkasına aldığı an, dünyada önlenemez bir yükselişe geçer. Bizler de böyle bir birlikteliği ayakta alkışlarız. Unutmayın! Başarmak için inanmak lazım…