AYSKAD Akademilerinde Yeni Sezon: ‘Asansörde İyilik Hareketi’ Başlıyor

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD), dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs hastalığı (COVID-19) sebebiyle bir süre erteleme kararı aldıkları AYSKAD Akademileri’ne kademeli normalleşme sürecinin devreye girmesiyle beraber devam edeceklerini duyurdu. AYSKAD tarafından yapılan bildiride, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü ile 19.12.2019 tarihinde imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında çalışmalara 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla yeniden başlandığı duyuruldu. AYSKAD, bu proje ile Aydın, Bursa, Malatya, Kırıkkale, Samsun ve Antalya’da bulunan altı meslek lisesinde asansör uygulama atölyeleri kuracağını açıkladı.

MESLEKİ EĞİTİMLİ YENİ NESİL VE KADIN İŞ GÜCÜ Eğitimlerin verileceği atölyelerin, son teknolojiye uygun donatıldığı bilgisi verilirken, aynı zamanda ülke genelinde asansör eğitimi alan kız öğrencilere burs desteğinin de verileceği belirtildi. AYSKAD, bu protokol ile asansör sektörüne mesleki eğitimli yeni bir nesil yetiştirmeyi ve daha fazla kadın iş gücünü sektöre kazandırmayı amaçlıyor.

AYSKAD tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin güçlü yarınları için teknoloji destekli sanayi üretiminin sürdürülebilirliğini sağlayacak temel unsurun nitelikli iş gücü olduğunu, nitelikli iş gücünün sürdürülebilirliği için de meslek liselerinin önemli olduğunu biliyoruz. Asansörlerin geleceğine yön verecek iyi yetişmiş gençlerimizi sektörümüze kazandırmak için başlattığımız ‘AYSKAD Akademi-Asansör Sistemleri Mesleki Eğitim Seferberliği’ projemiz, bu düşünce anlayışından yola çıkarak hazırlamış olduğumuz en önemli projemizdir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde teknolojik donanımlı atölyeler, teknik eğitimlerini tamamlamış eğitimciler, asansör mesleki eğitiminde adeta marka olmuş okullarda eğitim alan öğrenciler varken; Anadolu’da henüz atölye dahi kurulamamış, eğitim materyalleri olmayan, eğitmenlere yeterlilik eğitimleri verilememiş okullarda eğitim almaya çalışan öğrenciler bulunmaktadır. AYSKAD olarak hayata geçireceğimiz ‘Mesleki Eğitim Seferberliği’ projemizle, Türkiye’nin dört bir tarafında asansör mesleğini öğrenmek isteyen öğrencilerin eşit ve nitelikli eğitim almalarını sağlamış olacağız. Böylece Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonu olarak ortaya koyduğu ‘bütüncül’ ve ‘kapsayıcı mesleki eğitim’ modelini sektörümüze kazandıracağız. Kurulduğumuz andan itibaren, ilklerin öncülüğünü yapan derneğimiz eğitim seferberliği projemizi hayata geçirme noktasında yine bir ilke imza atıyor ve ‘Asansörde İyilik Hareketi’ kampanyasını başlatıyoruz. Kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak ve ciddi boyutta bir kamuoyu oluşturmak için AYSKAD’ın tüm sosyal medya hesaplarının yoğun olarak kullanılacağı ‘Asansörde İyilik Hareketi’ kampanyasının sektör içinden 400, sektör dışından 100 olmak üzere toplamda 500 sponsor firma, kişi ve kuruluş tarafından destekleneceğini öngörmekteyiz.